Kerhon kevättapaaminen ja vuosikokous 2018

Kerhon kevättapaaminen ja vuosikokous 2018

Aurinkoisena sunnuntaipäivänä 27.5.2018 toistakymmentä koiraa perheineen tapasivat Lavamäen kylätalolla Vahdolla. Vuosikokouksessa hyväksyttiin yhdistyksen toimintakertomus ja tilinpäätös vuodelta 2017 sekä toimintasuunnitelma ja tulo- ja menoarvio vuodelle 2018. Jäsenmaksu vahvistettiin sekä vuodelle 2018 että vuodelle 2019, jotta hallitus voi aikaistaa jäsenmaksujen laskutusta tulevana vuonna. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Marja Nuora. Muut hallituksen jäsenet ovat Juha Rosenqvist, Hanna-Mari Laine, Jukka Stenroos, Kaisa Saarinen ja varajäsenet Tuire Tevaluoto sekä Päivi Hannula-Kaisko.

Kokouksessa nimettiin yhdistyksen kunniapuheenjohtajaksi pitkään puheenjohtajana toiminut Satu Valtonen sekä kunniajäseneksi Kauko Haapatalo, joka oli yhdessä Leo Sipilän kanssa kartoittanut seiskarinkoirien jälkeläisiä.

Kokouksen jälkeen kuultiin Juha Rosenqvistin katsaus seiskarinkoirakannan tilanteesta. Pentuja on viime vuosina (lukuun ottamatta 2016) syntynyt liian vähän, jotta koirakanta pysyisi jatkossa olemassa. Kaikkia, erityisesti nuorten koirien omistajia kannustetaan ilmoittautumaan pennutukseen halukkaiksi (jalostus(at)seiskarinkoirakerho.fi). Kerhon kautta löytyy tukihenkilöitä sekä muutakin apua.